Kotercový kašeľ

355 Views

Kotercový kašeľ, alebo aj infekčná laryngotracheitída, je akútne, veľmi nákazlivé ochorenie psov a v menšej miere mačiek. Postihuje hrtan, priedušnicu a priedušky.

Pôvodcom ochorenia sú vírusy (parainfluenza virus typ 2, adenovirus typ 2) a pridružená baktéria Bordetella bronchiseptica. Vírusy sa do organizmu dostávajú inhalačnou cestou – vdýchnutím, usadia sa v sliznici nosa a priedušnice. Svojím pôsobením na sliznicu pripravujú vhodnú „živnú pôdu“ pre baktérie, najmä Bordetella bronchiseptica. Najviac sú ohrozené psy vo väčších skupinách, kedže sa ochorenie veľmi rýchlo šíri vzduchom v populácii zvierat s veľkou koncentráciu (mestské sídliská, chovy, útulky a hotely atď), ale aj kontaminovanými napájacími miskami, rukami majiteľov atď.

Inkubačná doba je spravidla do 10 dní. Ochorenie väčšinou prebieha v ľahkej forme a spontánne odoznie v priebehu 1 týždňa. Prejavuje sa ako záchvatový kašeľ, pri ochorení spôsobenom kombináciou vírusov a baktérií dochádza k postihnutiu horných dýchacích ciest, čo sa môže prejaviť aj výtokom z nosa a očí. Objavuje sa vykašliavanie hlienu pripomínajúce pokus vydáviť uviaznuté cudzie teleso. Pri neliečení sa neskôr objavuje zvýšená teplota, nechutenstvo, apatia a môže viesť až k zápalu pľúc (najmä u mladých psov, nevakcinovaných a psov s oslabeným imunitným systémom). Aj u vakcinovaných psov je možnosť ochorenia, ale riziko a príznaky sú oveľa miernejšie a často si ich majiteľ ani nevšimne.

Liečba (terapia) ľahkej formy ochorenia nie je nutná a zviera sa uzdraví samo. Pri komplikovaných formách liečba trvá 1-2 týždne. Podávajú sa antibiotiká, antiflogistiká (lieky potláčajúce zápalovú reakciu), v prípade vykašliavania hlienov, aj expectorans (prípravky na vykašľávanie). Na liečbu dobre vplýva obmedzenie pohybu na chladnom vzduchu a fyzickej záťaže.

Prevenciou tohto ochorenia je vakcinácia, obmedzenie návštev priestorov s veľkou koncentráciou zvierat. Zvieratá sa vakcinujú od 6-tich týždňov veku. Po prvej vakcinácii v živote psa sa revakcínuje o 2-4 týždne, potom pravidelne v ročných intervaloch. Je možné vakcinovať aj intranazálne už od 2 týždňov veku bez revakcinácie, len s každoročným opakovaním.

No comments